آرما گیفت
در حال بارگزاری
چرا هدایای سازمانی
18 اسفند 1399

هدیه دادن و هدیه گرفتن قدمت بسیار قدیمی دارد و می توان گفت که از زمان های قدیم هدیه از جز عادت ها و رسم ها در هر فرهنگی شده است و فقط به جامعه ما خلاصه نمی شود و در هر جای دنیا می توان آن را دید . و هدیه بخش مهمی از روابط اجتماعی می لاشد و می تواند صمیمیت و شادی را در خودر رواج دهد به عبارتی هدیه دادن و هدی گرفتن در خانواده ، میان دوستان ، محل کار و … اثرات مثبت بسیاری را دارد به میزان بسیار بالایی روابط را بهبود می بخشد . 

آثار روانی هدیه چیست ؟

بر اساس مطالعات بهترین مشاوره روانشناسی هدیه ها ممکن است با مناسب و یا بی مناسبت باشد و در هر دو حالت آثار مثبت را می توان مشاهده کرد . زمانی که زوجین برای یکدیگر هدیه می دهند  در واقع میزان عشق و علاقه ی خود را نشان می دهند و این کار باعث می شود تا صمیمت بین آن ها بیشتر شده و نشان از این دارد که آن ها به یکدیگر ارزش قائل هستند و  برای خوشحال کردن یکدیگر تلاش می کنند و در واقع میزان توجه و گذاشتن وقت برای یکدیگر را نشان می دهند . دادن هدیه می تواند حتی یک شاخه گل باشد و ممکن است بی مناسبت باشد و یا وجود مناسبت نظیر تولد و سالگرد ازدواج باشد حتی زمانی که فرد از همسر خود ناراحت باشد می تواند با خرید هدیه و حتی شاخه گلی او را از ناراحتی دربیاورد و آن را جبران کند .  هر یک از افراد خانواده به دیگری هدیه ای را تهیه می کنند و این چنین رابطه ی خود را پایدار تر می کنند . 

 هدیه دادن والدین به کودکان و یا بر عکس آن نیز بسیار مناسب است زیرا که زمانی که والدین به کودکان و نوجوانان خود هدیه ای را تهیه می کنند در واقع رابطه ی والدین و فرزندی خود را استحکام می بخشند و فرزندان نسبت به والدین خود حس بسیار مثبتی را تجربه خواهند کرد . هدیه ممکن است در مناسبت هایی نطیر تولد ، روز دختر ، روز کودک و … باشد . زمانی که کودکان برای والدین خود هدیه ای را می دهند در واقع قدر دان زحمات پدر و مادر خود هستند و در جهت شاد کردن و خشنود کردن آن ها گام برداشته اند . 

بر اساس مطالعات مرکز روانشناسی صنعتی و شغلی افراد برای این که دچار فرسودگی در محل کار خود نشوند باید رابطه ی مناسبی را با همکاران خود بر قرار سازند زیرا رابطه مناسب و صمیمی با همکاران از فرسودگی و افسردگی شغلی می کاهد و هدیه دادن می تواند در این جهت گام موثری باشد .

روانپزشک مرکز روانپزشکی بیان می کند که هورمون سرتونین نقش موثری در زندگی انسان دارد و از جز هورمون های مهم در تعیین سلامت روحی و روانی افراد دارد برخی از فعالیت ها نظیر ورزش کردن ، ارتباطات خوب ، موفقیت و … میزان آن را بالا می برد که حتی هدیه گرفتن نیز در آن تاثیر دارد . به عبارتی زمانی که میزان ترشح این هورمون در بدن پایین باشد فرد با افسردگی و بسیاری از اختلال ها و مشکلات روانی دیگر مواجه خواهد شد و به همین دلیل به اندازه بودن آن بسیار مهم است . هدیه گرفتن از مواردی است که باعث شادی فرد می شود و در نتیجه میزان این هورمون بالا رفته و برای فرد شرایط بهتری رقم می خورد . روانشناس خوب در تهران بیان می کند که هدیه دادن به اندازه هدیه گرفتن بسیار برای روح و روان انسان تاثیر گذار است زیرا بر اساسی که تحقیقاتی که انجام شده است به این نتیجه رسیده اند که همانطور که کمک کردن به فرد دیگری می تواند  باعث افزایش میزان خرسندی و عزت نفس فرد از خودش  شود و می تواند دید مثبتی نسبت به خودش داشته باشد ، هدیه دادن نیز همین نقشی را دارد و به عبارتی می توانیم بگوییم شخص هدیه دهنده نیز شاد می شود و حس خوبی را تجربه می کند . برای ایجاد چنین حس ارزشمندی در خود هدیه دادن به کسانی که دوستشان داریم بسیار فعالیت اثر بخشی بر روح و روان ما دارد .

چه نکاتی را در هدیه دادن باید رعایت کنیم ؟

تهیه کردن هدیه کار آسانی به نظر می آید اما باید بدانیم که با دشواری هایی همراه است و برای این که اثر مثبت و موثری داشته باشد باید به برخی از نکات توجه کرد . یکی از نکات مهم این است که هدیه ای که می دهیم مناسب با سن و جنسیت فرد باشد . برای مثال زمانی که می خواهیم برای کودکی هدیه تهیه کنیم ، باید متناسب با سن او باشد و به عبارت واضح تر کودک از آن خوشش بیاید . البته باید این موضوع را در نطر بگیریم که در هر فرهنگی هدیه دادن مختلف است و اگر قصد هدیه دادن به فردی داریم که سنت و آیین و فرهنگ متفاوتی دارد ، باید اطلاعات لازم را به دست بیاوریم و مناسب با آن تهیه کنیم و همچنین باید بدانیم که هدیه ای که می خواهیم تهیه کنیم مناسب برای فرد باشد . طبق نظر مشاوران مراکز روانشناسی خوب اجتناب از هدیه دادن هیچ سودی به رابطه ها ندارد و در واقع با اجتناب از آن فرد را از لذت دریافت هدیه محروم می کنیم و باید بدانیم که ارزش اجتماعی هدیه دادن به دیگران در طول تاریخ بشر بسیار بالا می باشد .

تاثیرات هدیه سازمانی

پیشرفت اقتصادی ممکن نیست، مگر با به کار گرفتن ابزارهای قدرتمند مارکتینگ. شاید به همین خاطر باشد که این روزها،  تهیه و خرید هدیه سازمانی، یکی از حرفه‌ای‌ترین شیوه‌ها برای سازمان‌ها و مجموعه‌های بزرگ است تا از این طریق، حسِ قدردانی و اهمیت خود نسبت به منابع انسانی و مشتریان را ابراز کنند.

مدیران حرفه‌ای همواره به دنبال تقویت روابط میان خود، همکاران و البته مشتریان هستند و این امر طبعا، نیازمند خلاقیت و توجه است. اینگونه هدایا، نه تنها روحیه‌ و انگیزه‌ای مضاعف به کارمندان و مشتریان یک مجموعه خواهد داد، بلکه موجب ارتقا و پیشرفت آن سازمان نیز می‌گردد.

هدیه سازمانی چیست؟

هدیه سازمانی یا شرکتی، هدیه‌ای است که از سوی مدیران سازمان‎ها، شرکت‌ها یا موسسات بزرگ، برای مشتریان و کادر منابع انسانی، تهیه شده و جهت قدردانی و یا تبریکِ مناسبت یا رویدادی خاص، به آنها اهدا می‌شود.

امروزه بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها در جهان و به ویژه کمپانی‌های بزرگ در ایالات متحده آمریکا، بودجه‌های کلان میلیون دلاری را به اهدای هدایای تبلیغاتی و سازمانی اختصاص می‌دهند. به عنوان مثال کمپانی پپسی که پس از نستله، مقام دوم بزرگترین تجارت مواد غذایی و نوشیدنی در جهان را دارد، مبلغی حدود ۵۲٫۶ میلیون دلار را صرف هدیه‌های تبلیغاتی خود می‌کند؛ هدایایی نظیر تی‌شرت، کلاه و جاسوئیچی با لوگوی پپسی.

حتی شرکت دارو‌سازی فایزر که در دوران کرونا نامش را زیاد می‌شنویم، با هدف ایجاد علاقه در کودکان برای مصرف نوعی آنتی‌بیوتیک جدید، با در نظر گرفتن بودجه‌ای ۸۵ میلیون دلاری، یک کمپین بزرگ تبلیغاتی با هدایایی مثل عروسک، اسباب‌بازی و کتاب‌های داستان ایجاد کرده که از قضا در جذب کودکان بسیار هم موفق بوده است.

روش‌های گوناگونی برای تبریک یا تقدیر وجود دارد اما با تقدیم پک هدیه‌، چیزی فراتر از یک هدیه به مخاطب خود ارائه می‌دهید؛ چیزی شبیه به حس ارزشمندی و قدردانی صمیمانه از انتخاب و اعتماد. این هدیه در واقع پلی است میان شما و مخاطبتان، برای ایجاد رابطه‌ای عمیق‌تر و صمیمانه‌تر.

تصور کنید درآخرین روز پاییزی، هدیه‌ای به دستتان برسد که حتی اگر چیدنِ میز شب یلدا را فراموش کرده‌اید، تصمیم بگیرید یک دورهمی کوچک و خودمانی تدارک ببینید.

آنچه باید درباره هدایای سازمانی بدانیم!

اهدای هدیه سازمانی، اگر منحصر به فرد و خاص باشد، نام برند یا کسب‌و‌کار شمار را در ذهن‌ها ماندگار می‌کند. نیازی نیست این هدیه حتما بسیار گران باشد، اما اگر در تهیه آن سلیقه به خرج دهید، می‌توانید هدیه‌ای تهیه کنید که هم مرغوب و با کیفیت باشد و هم حسِ ارزشمندی را برای مخاطب شما تداعی کند.

اگر مناسبت ویژه و خاصی در پیش باشد، احتمالا به فکر تهیه یک پک هدیه مناسب و درخور خواهید افتاد؛ هدیه‌ای که هم شکیل و زیبا باشد و هم جذاب و خاص. انواع هدیه‌های سازمانی، شرکتی و تبلیغاتی نمونه‌های مناسبی هستند و گزینه‌های خوبی را برای انتخاب پیش روی شما قرار می‌دهند و در نهایت این سلیقه شماست که خود را در آن هدیه نشان داده و شما را از سایر رقبای اقتصادی و حرفه‌ای‌تان متمایز می‌کند.

البته، رویداد و مناسبت خاص، تنها یکی از موارد و فاکتورهای موثر در انتخاب اینگونه هدایا هستند.

در این میان مقصود و هدف شما از هدیه دادن نیز بسیار اهمیت دارد. در واقع باید در نظر داشته باشید که هدیه شما با چه هدفی به مخاطبانتان اهدا می‌شود. ممکن است با نگاه تقویت روابط دوستانه و درون‌سازمانی به این کار بپردازید و یا به عنوان رفتاری اقتصادی در جهت توسعه و ارتقای کسب‌وکار خود به این امر نگاه کنید. به هر طریق این اقدام با هر قصد و نیتی که باشد، منجر به تحکیم ارتباطات و هنجارهای اجتماعی خواهد شد.

هدیه سازمانی چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی‌ها و اِلمان‌های خاصی هستند که به یک هدیه ارزش و اعتبار می‌دهند؛ فراموش نکنید که هدف شما از  هدیه‌ دادن، ایجاد حسِ خوبِ دوست‌داشته‌ شدن است.

وقتی از کیفیت حرف می‌زنیم، یعنی آنچه که نام شما را برای همیشه در خاطر کسی حک می‌کند.

دکتر ادوارد دمینگ؛ نخستین نظریه‌پرداز مدیریت نوین جهان، تعریف جالبی از کیفیت دارد. او معتقد است کیفیت یعنی: مشتری برگردد اما محصول برنگردد. شما با تقدیم هدیه‌ای فکرشده و متفاوت می‌توانید کاری کنید تا مخاطبانتان؛ از منابع انسانی گرفته تا مشتریان، همیشه به شما وفادار بمانند.

خلاقیت در انتخاب هدیه را هم دست کم نگیرید. دیگر دوران هدیه‌های تکراری و کلیشه‌ای به سر آمده، اگر می‌خواهید مخاطبان خود را هیجان‌زده کنید، سعی کنید  انتخابی خلاقانه و متفاوت داشته باشید. این متفاوت بودن یعنی هدیه‌ای که هم دوست‌داشتنی باشد و هم دریافت‌کننده‌اش از گرفتن آن ذوق کند.

دریافت هدیه به خودی خود حس خوشایندی را در مخاطب ایجاد می‌کند، اما اگر صرفا جنبه تبلیغاتی داشته باشد، قطعا آنچنان که باید و شاید، به دل مخاطب نمی‌نشیند. بهتر است محصولی را به عنوان هدیه انتخاب کنید که برای مخاطب جنبه کاربردی داشته باشد و از آن لذت ببرد؛ یعنی اگر هدیه شما را دریافت کرد برای خودش نگه‌ دارد نه اینکه به فکر کادو دادنِ آن به دیگران باشد!

پس بهتر است محصولی را به عنوان هدیه شرکتی انتخاب کنید که برای مخاطب جنبه کاربردی داشته باشد و از آن لذت ببرد.

گزینه‌های جذاب برای هدیه سازمانی

امروزه فروش پک‌های هدیه، در آستانه مناسبت‌هایی مثل نوروز یا شب یلدا، امری بسیار رایج است، اما آنچه که اهمیت دارد، انتخاب یک پک هدیه مناسب است که مخاطبان شما را شگفت‌زده و خوشحال کند. اگر به دنبال چنین هدیه‌ای هستید، بهتر است کمی از کلیشه‌ها فاصله بگیرید و تکراری نباشید.

در گذشته با توجه به آفلاینِ بودن اغلب کسب‌وکارها، برای خرید هدیه سازمانی ناگزیر بودید که به صورت حضوری به مغازه‌ها و فروشگاه‌ها مراجعه کنید. در این میان اگر سلیقه‌ای خاص و متفاوت داشتید کارتان سخت‌تر می‌شد، چرا که می‌باست به فروشگاه‌های مختلفی سر می‌زدید تا هدیه مورد نظر خود را پیدا کنید.

اما این روزها که همه چیز آنلاین شده است، شما می‌توانید هدیه‌های مورد نظر و سلیقه خود را به صورت اینترنتی، از مجموعه‌های معتبر خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.